Z myślą o pożytecznych owadach

Kiedy ktoś powie: owad, wiele osób ma przed oczami wyłącznie muchy. Tymczasem owady to także pszczoły robiące miód i inne owady, które np. zapylają rośliny. Bez nich byłoby naprawdę źle. Dlaczego więc nie pomóc im w codziennym bytowaniu, choćby poprzez zapewnienia schronienia?

Jesteśmy – na szczęście – coraz bardziej świadomi tego, że pewne owady spełniają bardzo ważne role w przyrodzie. Zapylają kwiaty, polują na inne owady – w tym szkodniki itp. Bez nich byłoby źle. Stosunkowo niedawno ktoś wpadł na pomysł, że można zapewnić domek dla owadów. Są to zrobione z naturalnych materiałów skrzynki z różnego rodzaju dziurkami – mogą w nich zamieszkać różne owady albo jeden rodzaj. Same domki wyglądają bardzo schludnie i korzystnie.

Nie zaszkodzą więc wyglądowi żadnego ogrodu, niezależnie od tego, jak będzie on urządzony. Na przynajmniej jeden domek dla owadów decydują się takie miejsca, jak ogrody zoologiczne, czy ogrody botaniczne., ale i wiele osób prywatnych. Coraz częściej nie poprzestają na jednym takim domku, jeśli mają wystarczająco duży teren. Taki element nikomu nie przeszkadza – jest stosunkowo niewielki, a przy okazji bardzo użyteczny, domek można zrobić samemu, ale też kupić – choćby w niektórych marketach budowlanych lub przez Internet.

Posiadając ogród, warto gościć w niem niektóre owady, a odpowiedni dla nich domek ułatwi ich zwabienie. Ogród bez owadów nie przetrwa w tak dobrej formie, jak z nimi i warto o tym pamiętać. Wiele osób boi się np. pszczół i os – zwłaszcza alergicy. Trzeba więc uważać, ale przecież nie tylko w ogrodach. Domek dla owadów jest więc przedmiotem użytecznym, ale też – przy okazji – zdobniczym. Jednak nie oznacza to, że powinien stać w centrum ogrodu, czy innym miejscu często odwiedzanym. Owady powinny mieć spokój, więc dobrym miejscem na ich domek będzie zaciszny kącik.

Niektóre owady powinny być mile widzianym gościem w każdym ogrodzie. Domki dla nich przydają się już wiosną, warto wiec je postawić przed tą porą roku, jeżeli stawiamy je po raz pierwszy. Dobrze, że rośnie świadomość tego, że bez pewnych owadów nie będzie nie tylko kwiatów ozdobnych, ale i wielu owoców. Dzięki temu, coraz bardziej dbamy o to, aby środowisko znów było przyjazne np. pszczołom. Można zacząć od własnego ogrodu, dając przykład sąsiadom, rodzinie i znajomym.

Autor

Łukasz Miałek

Studio Mia to profesjonalne studio projektowania i zakładania ogrodów. Z roślinami łączy nas wieloletni związek, już od czasów dzieciństwa. Ogród zawsze grał dużą rolę w naszym życiu. Jesteśmy nie tylko zawodowcami ale także pasjonatami.