Zbuduj domek dla owadów i zaproś je do swojego ogrodu

Wielu z nas przy domach i posesjach posiada piękne i bujne ogrody. Chociaż szeroko rozumiane ogrodnictwo zawsze było czymś co interesowało i przyciągało uwagę wielu osób to wydaje się w ostatnich latach trend ten się jeszcze bardziej nasilił.

W poszukiwaniach wszelkiej ogrodniczej wiedzy niezastąpiony będzie rzecz jasna między innymi Internet w którym bez większego wysiłku znajdziemy bardzo wiele ciekawych oraz interesujących wiadomości, nowinek i sposobów na piękny ogród. Przeglądając sieć możemy się za pewne niejednokrotnie natknąć także na kwestie związane ze stwarzaniem odpowiednich warunków naszej przydomowej roślinności. Jednym ze sposobów, który wydaje się być szczególnie warty uwagi jest to by zbudować na swojej posesji domek dla owadów. Zapewne wielu czytelników nieco teraz może się zdziwić.

Owady przecież i tak są wszędzie więc i przytaczany przez nas domek dla owadów wydawać się może niezbyt mądrą inwestycją. Tymczasem takie przekonanie jest bardo błędne. Pamiętajmy, że zaproszenie do naszego otoczenia pożytecznych stworzeń będzie miało bardzo dobry wpływ na to jak nasz ogród funkcjonuje i w konsekwencji także jak wygląda. Trzeba bowiem zdać sobie mocno sprawę z tego, że prezencja naszych kompozycji kwiatowych zależy od zdrowia poszczególnych roślin. A to bardzo trudno przecież zapewnić bez odpowiedniego ekosystemu. Co ciekawe owady nie tylko żywią nasze rośliny ale także bronią je przed niepożądanymi szkodnikami żywiąc się nimi. Jako przykład podać tutaj możemy chociażby słynną już (z wielu względów) biedronkę.

Nie mamy tutaj na myśli oczywiście sklepu, lecz owada. Jak wykazały liczne obserwacje to małe niepozorne stworzenie żywi się między innymi mszycami a nikogo nie trzeba przekonywać z pewnością jak negatywny wpływ mają właśnie mszyce na kondycje każdej rośliny. Gdy więc stwierdzimy, iż chcemy (i warto mieć w ogrodzie) domek dla owadów to nie pozostaje nam nic innego jak tylko stworzyć takie cudo. Ze swojej strony polecamy zbudowanie go oraz późniejsze postawienie w okresie lata lub jesieni.

Kiedy natomiast wystawimy go wiosną wówczas możemy liczyć na to, że zagoszczą w nim także pszczoły. Jeśli chodzi natomiast typowo o materiał to tutaj zdecydowanie najlepiej postawić na naturalne budulce jak chociażby drewno. Ogólną zasadą którą powinniśmy się trzymać jest użycie do budowy materiałów występujących w przyrodzie.

Autor

Łukasz Miałek

Studio Mia to profesjonalne studio projektowania i zakładania ogrodów. Z roślinami łączy nas wieloletni związek, już od czasów dzieciństwa. Ogród zawsze grał dużą rolę w naszym życiu. Jesteśmy nie tylko zawodowcami ale także pasjonatami.